اسانسهای خوراکی

برخی از اصطلاحات در حوزه طعم دهنده ها و اسانسهای خوراکی در زبان انگلیسی دارای معادلهای تمیز دهنده و تفکیک پذیر در زبان پارسی نمی باشند که به برخی از آنها در این مقاله اشاره می کنیم.

Spices ادویه ها

هر سبزی یا ماده خوراکی با منشا گیاهی خشک شده که دارای عطر و طعم یا تندی باشد در هر شکلی (کامل، شکسته یا پودر شده) که بیشتر باعث گسترش طعم می گردد تا خاصیت تغذیه ای ، ادویه می گویند.مانند زنجبیل، جوز هندی، فلفل، میخک و ...

Herbs گیاهان معطر

به آن دسته برگ ها یا گیاهان غیر چوبی که به منظور مزه دار کردن در فرایند طبخ و بعضا ارزش دارویی دارند و معمولا مقدار بیشتری نسبت به ادویه ها مصرف می گردد مانند آویشن، مریم گلی، جعفری پونه کوهی، ریحان، نعنا و رزماری و ....

Condiments چاشنی

یک یا چند ادویه یا عصاره ادویه که در هنگام سرو غذا برای بهبود طعم از آن استفاده می گردد، اطلاق می گردد. چاشنی می تواند ساده مانند نمک، جعفری، فلفل و .. باشد یا ترکیبی مانند سس چیلی و کچاپ و ... باشد.

Seasonings چاشنی

ادویه هایی که قبل یا در حین تهیه غذا به منظور بهبود طعم به آن اضافه می گردد را گویند.

Flavors طعم دهنده

به موادی اطلاق می گردد که برای ایجاد طعم (مزه و رایحه) در مواد غذایی بکار می رود و به دلیل میزان بالای ماده موثره، میزان مصرف آنها در مقایسه با چاشنی ها و ادویه جات کمتر می باشد این مواد می توانند از مواد طبیعی به روشهای فیزیکی، شیمیایی یا آنزیمی استخراج شده باشند (طعم دهنده طبیعی یا عصاره) و یا توسط سنتز شیمیایی تولید شده باشد ولیکن مشابه در طبیعت داشته باشند ( طعم دهنده شبه طبیعی ) و یا نمونه مشابه در طبیعت نداشته باشند.